RunTour oslavila 100. výročí od narození Emila Zátopka závodem v jeho rodné Kopřivnici26. červen 2022

RunTour oslavila 100. výročí od narození Emila Zátopka závodem v jeho rodné Kopřivnici

Tohle byla skutečná běžecká oslava! Oblíbený běžecký seriál RunTour premiérově zavítal do Kopřivnice, kde si tisícovky běžců užily nejen unikátní trať vedoucí po testovacím polygonu Tatra, ale zároveň svou účastí oslavily 100. výročí od narození Emila Zátopka, který se v tomto městě narodil.

Kopřivnický závod je letošní novinkou v kalendáři RunTour, který zahrnuje celkem devět závodů v devíti nádherných lokalitách. Také v podhůří Beskyd připravili pořadatelé jedinečnou trať – díky spolupráci s další místní legendou, automobilkou Tatra Trucks, se startovalo od Muzea nákladních automobilů Tatra a významná část trati pak vedla po sluncem zalitém testovacím polygonu. Tam si účastníci v sobotu 25. června užili nejen různé povrchy a terény sloužící k testování nákladních aut, ale probíhali také kolem vozů Tatra rozestavených u trati.

Originální byl ovšem tenhle závod i z mnoha dalších důvodů! Protože byl oslavou 100. výročí od narození nejslavnějšího českého sportovce všech dob, běželo se pouze na jeho zlatých distancích, tedy na pěti a desetikilometrových tratích. V cíli pak na účastníky čekala nádherná finisherská medaile s rytinou Emila Zátopka.

Na delší trati byl nejrychlejší skvělý český elitní běžec Vít Pavlišta, který zvítězil v čase 32:11. Mezi ženami běžela nejlépe Adéla Koláčková (37:43). Pětikilometrový běh, který byl spojen s další atletickou legendou, po které byl také pojmenován – PUMA RUN 5 KM, vyhráli Erik Machů (16:47) a Lucie Pavlištová (19:00).

Na každém závodě RunTour platí, že #JERADOSTBEZET. V Kopřivnici ale platilo i další pravidlo: #JERADOSTKOLOBEZET. Úplně poprvé se totiž součástí závodního programu RunTour stal koloběh. Tato atraktivní sportovní disciplína spojuje dva nejpopulárnější sporty, tedy běh a cyklistiku. Závodní dvojice se na trati střídají o jedno kolo – jeden běží, druhý ho doprovází na kole, přičemž se od sebe nesmějí vzdalovat a kolo si musejí předávat z ruky do ruky. Toto pravidlo je zárukou nejen společných zážitků, ale také společné radosti z pohybu. A na tomto závodě se odehrál krásný sportovní příběh! S patnáctikilometrovou tratí si nejrychleji poradil nevidomý Luboš Vachutka z Nadace Leontinka se svým trasérem Jiřím Ikonomidisem. Luboš tak ukázal všem závodníkům, že hendikep je opravdu jen v naší hlavě.

Aby si z Kopřivnice odvezly zážitek celé rodiny, byly opět součástí programu také dětské Rákosníčkovy běhy na 500 a 1000 metrů. V rámci startovného měli účastníci slevu na vstupy do muzeí Tatra a vstup na koupaliště v Kopřivnici zcela zdarma.

Pomoc sportujícím dětem

Se jménem Zátopek byl spojen také dobrý skutek, který svou účastí udělali všichni závodníci. Část startovného z kopřivnického závodu totiž poputuje do Nadačního fondu Dany a Emila Zátopkových, který byl založen za účelem podpory a rozvoje sportovních aktivit mládeže, a také na veřejnou sbírku Zátopek 100.

Svou šestou epizodu napíše seriál RunTour v Olomouci, kde se poběží 16. července. Na tento i další závody se můžete přihlašovat prostřednictvím webu www.run-tour.cz.

399341 KČ NA CHARITU

Každou registrací přispíváte na dobrou věc

ČEZ RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Navíc také můžete přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Výsledky 2022

Velká RunTour

 1. Matěj Placatka
  Matěj Placatka 4060 bodů
 2. Michal Palas
  Michal Palas 3334 bodů
 3. David Zahrádka
  David Zahrádka 3290 bodů
 1. Blanka Lochmanová
  Blanka Lochmanová 2112 bodů
 2. Soňa Barvenčíková
  Soňa Barvenčíková 1920 bodů
 3. Štěpánka Rubášová
  Štěpánka Rubášová 1824 bodů

Malá RunTour

 1. Jan Bohatý
  Jan Bohatý 4586 bodů
 2. Petr Lochman
  Petr Lochman 4474 bodů
 3. Luboš Vachutka
  Luboš Vachutka 4460 bodů
 1. Blanka Lochmanová
  Blanka Lochmanová 4232 bodů
 2. Kateřina Krutská
  Kateřina Krutská 3928 bodů
 3. Petra Dufková
  Petra Dufková 3920 bodů

Partneři

Partneři závodu Kopřivnice: Legenda Emil