Radost z běhu si na Brněnské přehradě užily dvě tisícovky běžců!8. květen 2022

Radost z běhu si na Brněnské přehradě užily dvě tisícovky běžců!

Druhý letošní závod ČEZ RunTour zavedl běžce do malebného prostředí Brněnské přehrady. Na jejím břehu panovala pohodová atmosféra plná úsměvů a radosti z dosažených výkonů, které svým vítězstvím podtrhla dvojnásobná účastnice olympijských her.

Brněnská přehrada patří k nejpohodovějším rekreačním místům v Česku. V sobotu 7. května se ovšem nad její klidnou hladinou nejprve rozezněly známé melodie britské kapely Queen, po kterých následovalo hned několik startovních výstřelů. Dvě tisícovky běžců tu tentokrát nehledaly odpočinek, ale přišly si užít druhý letošní závod rodinného seriálu ČEZ RunTour.

Připravena pro ně byla krásná trať – start i cíl se nacházely v bezprostřední blízkosti přístaviště s jeho ikonickou jedenáctimetrovou bílou kotvou. Od brněnského symbolu naděje se elitní vytrvalci, výkonnostní sportovci, hobby běžci i začátečníci dostali přes dlážděnou přehradní hráz až do zelených parků ležících přímo na břehu brněnského moře.

Jako první se postavily na start stovky dětí, které si navzdory lehkému dešti užily populární Rákosníčkovy běhy na 500 a 1000 metrů. Po nich se závodníci postupně vydali na tří, pěti a desetikilometrovou trať.

Tříkilometrovou trať prolétl nejrychleji Erik Machů (09:23). Atlet Dukly Praha nejenže dokázal vylepšit své umístění z roku 2020, kdy si připsal druhé místo, ale svůj triumfální den ještě podtrhl vítězstvím na pětikilometrové trati (16:26)! Mezi ženami si s 3km tratí poradila nejrychleji Ulrike Schwalbe (11:35). Vynikající německá vytrvalkyně a triatlonistka se pak pokoušela o stejný double jako Erik Machů – v 5km závodě však obsadila druhé místo, když ji dokázala porazit Hana Jakubíčková (20:20).

Jak slíbil, tak učinil. I tak by se dalo shrnout vítězství talentovaného příbramského atleta Matěje Placatky (32:04), který zvítězil už na prvním 10km závodě této sezony ČEZ RunTour v Českých Budějovicích. „Tenhle seriál je moje srdcovka a vždycky se na něj rád vracím, proto mám v plánu i další závody,“ říkal už po svém vítězství na jihu Čech. V Brně byl ovšem jeho triumf velmi těsný – před svými soupeři zvítězil o pouhé tři vteřiny.

Desetikilometrový závod žen měl olympijský nádech. Jeho vítězkou se totiž stala Katarína Pejpková (36:41), která reprezentovala Slovensko v maratonu na olympijských hrách v Londýně a v Riu de Janeiru. Kromě toho je běžkyně žijící v České republice držitelkou mnoha slovenských titulů i účastnicí světových šampionátů.

Radost z běhu, která pomáhá

Každý krok, který účastníci ČEZ RunTour udělali na břehu Brněnské přehrady, pomohl potřebným. Jako obvykle putuje padesát korun z každého startovného na konto Nadace Leontinka, která pomáhá nevidomým.

Účastníci zároveň měli možnost vyměnit své uběhnuté kilometry za body v aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, ve které Skupina ČEZ vytvořila speciální projekt pro ČEZ RunTour. Za tyto body pak Nadace ČEZ pošle finanční prostředky na podporu sportování dětskému domovu Brno, Jílová. „I když byl tento projekt vytvořen speciálně pro brněnský závod, může jeho prostřednictvím podpořit děti každý běžec kdekoliv na světě. Stačí body za své aktivity věnovat dětskému domovu Brno, Jílová. Za tuto pomoc všem běžcům velice děkujeme,“ říká Nikola Gunišová, ředitelka seriálu ČEZ RunTour.

Příští závod se uskuteční 28. května v Ústí nad Labem. Chcete se na start postavit také? Registrujte se už dnes na www.run-tour.cz a zajistěte si své místo na startovní listině, protože s ČEZ RunTour #jeradostbezet.

312697 KČ NA CHARITU

Každou registrací přispíváte na dobrou věc

ČEZ RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Navíc také můžete přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Výsledky 2022

Velká RunTour

 1. Karel Splítek
  Karel Splítek 3784 bodů
 2. Jiří Bradáč
  Jiří Bradáč 3634 bodů
 3. Jan Svatoň
  Jan Svatoň 3608 bodů
 1. Adéla Fábry
  Adéla Fábry 3324 bodů
 2. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 3116 bodů
 3. Soňa Barvenčíková
  Soňa Barvenčíková 2976 bodů

Malá RunTour

 1. Kryštof Vilk
  Kryštof Vilk 4544 bodů
 2. Pavel Vokál
  Pavel Vokál 4276 bodů
 3. Luboš Vachutka
  Luboš Vachutka 4272 bodů
 1. Jana Smutná
  Jana Smutná 4210 bodů
 2. Alena Tylšová
  Alena Tylšová 4136 bodů
 3. Barbora Heřmanovská
  Barbora Heřmanovská 3832 bodů

Partneři

Partneři závodu Kopřivnice: Legenda Emil