I ve sněhu je radost běžet. ČEZ RunTour vstoupila do nové sezony v Českých Budějovicích3. duben 2022

I ve sněhu je radost běžet. ČEZ RunTour vstoupila do nové sezony v Českých Budějovicích

Ani husté sněžení nepokazilo téměř dvěma tisícovkám běžců jedinečný zážitek ze závodu ČEZ RunTour České Budějovice, kterým odstartoval už 11. ročník oblíbeného běžeckého seriálu. „Zima? Aspoň jsem měla větší motivaci běžet po té krásné trati rychleji a zahřát se pohybem,“ smála se v cíli Dominika Kraussová, vítězka pětikilometrového závodu.

Na historické náměstí Přemysla Otakara II. zamířilo v sobotu 2. dubna 1500 dospělých běžců, kteří kompletně vyprodali kapacitu závodů na tři, pět a deset kilometrů. Ještě před nimi se pod startovní bránu postavily čtyři stovky dětí při Rákosníčkově běhu na 500 a 1000 metrů, které si potvrdily, že s ČEZ RunTour je radost běžet.

Neodradilo je ani husté sněžení, které se od rána snášelo na jihočeské krajské město. Sněhové vločky, historické domy a vůně teplého čaje dodaly závodu téměř vánoční atmosféru. Jen místo vánočních trhů si účastníci užili nabité expo se stánky partnerů, bohatým občerstvením a premiérově také s teplými sprchami.

Velmi rychlé závodní tratě zavedly účastníky prvního letošního závodu ČEZ RunTour na cyklostezku k řece Vltavě, do zeleného parku Dlouhá louka, na Sokolský ostrov i do malebných dlážděných uliček historické části města.

„RunTour je srdcovka“

Po tříkilometrovém závodu si pro zlatou kouli za první místo přišli na stupně vítězů Marek Strnad (09:22) s Veronikou Piklovou (11:08). S pětikilometrovou tratí si nejrychleji poradili Ondřej Kohout (16:33) s Dominikou Kraussovou (18:29). „Dneska se mi běželo skvěle, protože trať je rychlá a rovná. Většinou běhám na dráze, takže to bylo přesně pro mě. Líbilo se mi i prostředí – už je to dávno, co jsem byla v Českých Budějovicích naposledy, tak mě překvapilo, jak je to krásné město. Už se těším na další závody ČEZ RunTour,“ usmívala se vítkovická atletka.

Největším favoritem desetikilometrového závodu byl domácí vytrvalec David Vaš. Hned po startu ale vypálil dopředu teprve sedmnáctiletý talent Matěj Placatka, který si velmi rychle vytvořil velký náskok. I když ho pak Vaš pomalu dotahoval, mladý atlet dokázal první místo udržet a zvítězil s náskokem 9 vteřin v čase 32:26.

„Po prvních pěti kilometrech jsem měl krizi, ale říkal jsem si, že to nemůžu vzdát. A teď mám z vítězství obrovskou radost,“ řekl mladý závodník SK Sporting Příbram. „Poprvé jsem tady v Českých Budějovicích běžel RunTour už před deseti lety, kdy mi bylo sedm let. Tenhle seriál je moje srdcovka a vždycky se na něj rád vracím,“ dodal Placatka. Závod žen vyhrála Valerie Soukupová (36:20).

Kilometry, které pomáhají dětským domovům

Z uběhnutých kilometrů dnes neměly radost jen dvě tisícovky účastníků, ale také děti ve vybraných dětských domovech. V rámci aplikace EPP Pomáhej pohybem totiž Skupina ČEZ, generální partner seriálu, vytvořila projekt speciálně pro ČEZ RunTour. „Za body, které účastníci závodu získali v aplikaci díky uběhnutým kilometrům, pošle Nadace ČEZ finanční prostředky dětským domovům v jihočeském kraji. Za tuto velikou pomoc děkujeme nejen našim běžcům, ale také Skupině ČEZ,“ říká Nikola Gunišová, ředitelka seriálu ČEZ RunTour.

Účastníci českobudějovického závodu podpořili také Nadaci Leontinka, která pomáhá nevidomým dětem a na jejíž konto putuje padesát korun z každého startovného.

Chcete se na start dalšího závodu ČEZ RunTour postavit také? Příště se poběží na Brněnské přehradě 7. května. Tak co, poběžíte s námi? #JERADOSTBEZET

402000 KČ NA CHARITU

Každou registrací přispíváte na dobrou věc

ČEZ RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Navíc také můžete přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Výsledky 2022

Velká RunTour

 1. Matěj Placatka
  Matěj Placatka 4060 bodů
 2. Michal Palas
  Michal Palas 3958 bodů
 3. David Zahrádka
  David Zahrádka 3908 bodů
 1. Blanka Lochmanová
  Blanka Lochmanová 2658 bodů
 2. Soňa Barvenčíková
  Soňa Barvenčíková 2436 bodů
 3. Štěpánka Rubášová
  Štěpánka Rubášová 2162 bodů

Malá RunTour

 1. Jan Bohatý
  Jan Bohatý 5436 bodů
 2. Petr Lochman
  Petr Lochman 5270 bodů
 3. Luboš Vachutka
  Luboš Vachutka 5250 bodů
 1. Blanka Lochmanová
  Blanka Lochmanová 4990 bodů
 2. Petra Dufková
  Petra Dufková 4600 bodů
 3. Kateřina Krutská
  Kateřina Krutská 4600 bodů

Partneři

Partneři závodu Kopřivnice: Legenda Emil