AMBASADOR - MONIKA TESAŘÍKOVÁ5. srpen 2021

AMBASADOR - MONIKA TESAŘÍKOVÁ

Jméno: Monika

Příjmení: Tesaříková

Datum narození: 13.2.1970

Profil na sociálních sítích: @monika.tesarikova.3

PŘÍBĚH

Jsem Monika a je mi 51 let. Běhat jsem začala ve svých 48 letech. Vždy jsem milovala sport a pohyb, zdravotní obtíže mi však nedovolovali se tomu věnovat naplno, ale gaučink nikdy nebyl moje hobby.

Můj příběh začal vlastně již v roce 2009 (39let), kdy jsem se odhodlala k radikálnímu zásahu do svého těla. Vrozená vada kyčle mě pomalu a jistě upoutávala právě na již zmiňovaný gauč. Nechtěla jsem se s tím smířit a podstoupila jsem výměnu kyčelního kloubu (totální endoprotézu). Svět se mi najednou změnil a rok urputných rehabilitací přinesl kýžené ovoce a obrovskou úlevu. Najednou jsem mohla chodit bez obtíží a i můj boj s lehkou nadváhou byl najednou snadnější. Kil navíc jsem neměla nikdy moc, ale i ty mi vadily vzhledové i zdravotně.

9 let po té se mi střídalo období, kdy se mi chtělo a kdy né cvičit. Výmluva se vždy našla a stále jsem nemohla najít tu správnou motivaci u započatých aktivit zůstat. Projevovaly se u mne dost často stavy totální únavy a naopak hodně energie. Vyšetření štítné žlázy rozhodlo o další změně. Štítná žláza šla pryč a výkyvy srovnala správná hladina léků. Mezi tím jsem změnila zaměstnání. Po několika letech jsem teplo kanceláře vystřídala za fyzicky náročnou práci v obchodě.  A tady to začala ta správná motivace. Věčně bolavá záda si z tahání zboží a z celodenního stání na nohou říkala o své. Postěžovala jsem si kolegovi a ten se na mě s úsměvem obrátil a pravil: „od čeho máš v peněžence Multisportku“. Benefit, který nám firma zdarma poskytovala a většina z nás jí jen nosila v peněženkách.

Fitka jsem se vždycky bála. Při představě, že svou postavu budu předvádět před „rambákama“ mě děsila. Kolegyně mě zlomila a vzala na jednu lekci. Netrvalo dlouho a do fitka jsem již chodila sama a stále navyšovala své ambice. Tajně jsem pokukovala po běžícím pásu. Já se ho tak bála…využívala jsem jen osvědčené rotoped, orbitrek…žíněnka, činky a občas nějaký ten posilovací stroj. Na běžící pás mě opět přemluvila kolegyně. Pouze chodit! V té době jsem zařídila multisport i pro manžela a hned se do fitka chodilo veseleji. On hlavně na běžící pás a běhu na něm se opravdu nebál. Já ano. Odhodlávala jsem se poměrně dlouho a tajně to zkoušela, když ve fitku nikdo nebyl. A světe div se povedlo se. Manžel mě lehce zrazoval, že běh pro mě není. Bál se o moje nohy. Neposlechla jsem a rozběhala jsem se naplno. Max 3-5km.

Největší zlom přišel v roce 2017, kdy jsem dceru doprovázela na závod Runtour Praha. Instinktivně jsem se oblékla do sportovního, abych zapadla mezi sportovce. Dceři bylo 27 let a běh měla jen jako zábavu. Na místě padla věta „mami pojď si se mnou zaběhnout bude sranda“. Nejdřív jsem se smála, ale jen do té doby než jsem stála před registracema kde mi dcera vyřizovala startovní číslo na závod na 5km.  A najednou jsem stála mezi všema těma běžcema vykulená a s myšlenkou co tu dělám ….proboha, to nemůžu přeci zvládnout.

Zvládla! A dokonce jsem předběhla svou dceru o plné 2 minuty a mohla jí tak pogratulovat v cíli a zároveň poděkovat za nádherný zážitek. Obě šťastné s medailemi na krku jsme odcházel středem jako královny. A hned den na to jsme se zaregistrovaly na závod v Pardubicích (listopad 2018) a tajně přihlásily i manžela. Nejdřív se vzpouzel, ale nakonec padlo: „ ANO co mi zbývá :)) „.

A tím začala naše rodinná tradice. Dcera ze zdravotních důvodů zkrátila trasu na 3km a doprovází nás na závodech v Praze a Pardubicích. A my s manželem? Ještě cca rok jsme se plácali ve fitku, než jsme objevili kurz „Rozběhni se s chůze za 28 dní“ Edy Kožušníka. Bylo záři 2019.  Běh a pohyb začal mít nějaký řád a smysl. Fitko jsme vyměnili za venkovní terén a čerstvý vzduch. Pořídili lepší boty a běžecké oblečení.

Běháme dodnes a spolu. A Náš vztah běh rozhodně stmelil. Podnikáme běžecké výpravy na různá místa naší republiky. Spoustu kilometrů máme naběhaných s naší běžeckou partou Prostě běž a spoustu kilometrů a závodů s úžasnou skupinou Šneci v běhu. Získali jsme díky běhu spousty nových přátel a zážitky na sebe nenechávají dlouho čekat. Jediné co nás teď občas zastaví je zdraví. Naučili jsme se tuto část nepodceňovat a ani nepřeceňovat. Zdraví máme jen jedno.

A Runtour? Jsme věrní fanoušci a v roce 2020 jsme oba získali titul Zlatý Runtour Master a krásné zlaté koule zdobí prosklenou vitrínu. V roce 2020 jsme odběhali všechny závody. Nevynechali jsme ani jeden včetně těch virtuálních. A už jen doufáme, že pandemie pomine, abychom si zážitky nemuseli sdělovat skrz média, ale mohli si gratulovat a fandit na opravdových závodech. Setkávat se a zažívat tu nejlepší atmosféru, kterou běh poskytuje.

A běh se pro mě stal takovou zdravou drogou :)

DOTAZNÍK

Jak dlouho s RunTour běháš? Běhám od roku 2017

Jak ses se k RunTour dostala? Na závod mne pozvala dcera

Co se ti na RunTour nejvíce líbí? Úžasná atmosféra, výborná organizace, možnost poznat nové přátele, města

Jaký je tvůj oblíbený RunTour závod? Náš nejoblíbenější RunTour je v Pardubicích, moc se mi líbila i Ostrava

Proč bys RunTour doporučila ostatním? Běhat samotného člověka nebaví, určitě získá motivaci běhat, zažije sílu podpory ostatních běžců i doprovodu. Má možnost poznat jiná města očima nadšeného běžce. A ty endorfiny k nezaplacení.

Jakou distanci nejraději běháš? Nejraději běhám trať 5km. Jenže 10km běhají všichni kolem mě, takže se většinou přihlásím na 10km a to je hned jiný zážitek.

Na jakém netradičním místě by sis RunTour chtěla zaběhnout? Např. na letišti

Co pro tebe RunTour znamená jedním slovem? Zážitek

Fotogalerie

159775 KČ NA CHARITU

Každou registrací přispíváte na dobrou věc

ČEZ RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Navíc také můžete přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Partneři

Partneři závodu Kopřivnice