fb-pixel

Dušan: „RunTour seriál bych doporučil každému, kdo má smysl pro skloubení sportu a cestování."14. listopad 2019

Dušan: „RunTour seriál bych doporučil každému, kdo má smysl pro skloubení sportu a cestování."

Proč jste začali běhat? Co vám běh dává? Podělte se o své příběhy a napište nám, inspirujte společně s námi další. Aby i oni poznali, že má smysl běžet, a že je běh zábava - je radost běžet! Nyní přinášíme příběh Dušana, věrného účastníka našich běhů ze sousedního Slovenska.

I když má RunTour všechny závody pouze na půdě České republiky, těší se velkému zájmu slovenských sousedů.

Dušan Procházka je věrným účastníkem běhů už od roku 2013 a pravidelně na ně dojíždí z malebné obce Lubina, nedaleko za hranicemi v okrese Nové Město nad Váhom. „25 závodů, 12 210 km najetých vlakem, 2 660 km najetých autem, 160 hodin strávených ve vlaku, 50 hodin strávených v autě,“ shrnuje Dušan Procházka svou dlouholetou zkušenost se závody.

V roce 2013 se Dušan Procházka o prvním závodě dozvěděl díky vysílání na Frekvenci 1 a rozhodl se, že RunTour vyzkouší. 24. srpna 2013 tak zaběhl svůj první závod na délku 10 km v Olomouci. „Přijatelné startovné, solidní podmínky pro amatérské běžce, výzva na dosáhnutí určitého cíle a nezapomenutelná přátelská atmosféra,“ uvádí hlavní důvody k tolikaleté věrnosti běžeckému seriálu RunTour. V roce 2013 stihl pouze závod v Brně a Olomouci, nicméně v roce 2014 odběhl všech 8 běhů na 10 km a díky tomu se mu podařilo získat jako prvnímu Slovákovi titul Zlatý RunTour Master (speciální ocenění za odběhnutí alespoň sedmi závodů během jednoho roku). V roce 2015 se mu kvůli zdravotním problémům podařilo odběhnout pouze pět závodů, ale minulý rok už v plné síle odběhl všech 10 závodů. Na pardubickém závodě trhl své další prvenství v podobě doběhnutí jako úplně poslední. S úsměvem na rtech komentuje své prvenství, že přeci někdo ten ročník uzavřít musel a i přes zdravotní problémy vytrval a doběhl až do konce.

Na všechny závody jezdí Dušan Procházka se skupinkou dalších běžců se Slovenska. Na RunTour oceňuje, že jsou na závodech populární osobnosti, známí sportovci a zahraniční běžci. Velkou motivační hodnotu pro něj mají slabozrací a nevidomí běžci, kteří zvládají běhy stejně jako ostatní bez hendikepu. „Tento běžecký seriál bych doporučil každému, kdo má smysl pro skloubení sportu, cestování a poznávání,“ dodává. A pokud mu to zdravotní stav dovolí, plánuje dorazit na závody i v dalších letech.

POKRAČOVÁNÍ A VYJÁDŘENÍ DUŠANA PROCHÁZKY:

"A skutečně i ročník 2017 byl jeden z těch vydařených, který se mi podařil zakončit zlatou koulí, v pořadí třetí, po ročnících 2014 a 2016, a absolvování všech osmi závodů. Byl jsem odhodlaný pokračovat v rozběhnutém trendu, ale člověk míní a pán Bůh mění. Nechci si tu stěžovat, ale přišlo na mě období, kdy se mi díky zdravotním problémům nepodařilo vycestovat na více závodů sezóny 2018, dokonce do Prahy jsem dorazil na Hlavní nádraží, ale potom jsem se musel otočit, a vrátit se zpět domů. A tak jsem absolvoval jen tři nejbližší, Brno, Olomouc a Ostravu. Do Pardubic jsem vyrazil v doprovodu manželky, ale jen jako fanoušek, abych mohl aspoň povzbudit kamarády a pozdravit se se známými. Velmi mě to rozčilovalo, a věřte, že jsem měl už i dilema, či má vůbec význam pokračovat v soutěžním běhání. Nikomu nepřeji, aby se dostal do podobné situace, a musel řešit takové problémy, jak jsem musel řešit já …. většinou až v tu chvíli si člověk uvědomí, jak důležité je zdraví. Chválabohu se mi podařilo potkat člověka, který se mě ujal a dal mi šanci pokračovat. Když jsem na sobě zpozoroval, že se věci fakt mění k lepšímu, neváhal jsem a přihlásil jsem se na celý ročník 2019, i když jen na pěti kilometrové tratě. Proto jsem i začátkem roku zkoušel nějaké zimní běhy, abych viděl, jak to budu zvládat. A šlo to, ale i tak jsem trochu s obavami očekával úvodní běh v Českých Budějovicích. Naštěstí se moje obavy nepotvrdily a já jsem závod za závodem pokračoval za další koulí a titulem Zlatý RunTour Master. Díky Bohu se mi to podařilo a teď už můžu jen konstatovat, že další úspěšný ročník je za mnou, …je za mnou 44 dokončených běhů. Abych je mohl odběhat, strávil jsem v autě víc jako 89 hodin a odřídil za volantem 5047 km, …ale to bych všechno nezvládl, kdybych nestrávil ve vlaku ČD ještě dalších 346 hodin a neprojel 20 888 kilometrů. Nechci těmito čísly nikoho okouzlit, ani potencionální nové běžce odradit, ale ono se to časem nasbírá. A také netvrdím, že už mě nic nemůže zaskočit, ale velmi rád bych pokračoval i dál. Až po celkovém ukončení léčby uvidím, jak se věci vyvinou… Velkou výzvou je pro mě titul Grand Master…a nechci předbíhat, ale věřím, že vedení seriálu RunTour vymyslí další motivaci. Závěrem bych chtěl popřát všem běžcům, současným i novým, ale také organizátorům, moderátorům, vodičům …. a všem, kteří zabezpečují plynulý průběh celého seriálu RunTour hodně, hodně, a ještě jednou hodně zdraví, je velmi důležité… a věřte, že vím, o čem píšu. RunTour je skvělý běžecký seriál, má vše, co má mít, a vřele ho doporučím všem, kteří to chtějí aspoň jednou zkusit. Možná vás to chytí za srdce tak jako to chytilo mě…no a potom sami uvidíte co dál. S pozdravem váš věrný Zlatý RunTour Master Dušan Procházka ze Slovenska."

Dušane, za celý RunTour tým moc děkujeme za krásný příběh a vaši věrnost!

Komentáře

290855 KČ NA CHARITU

Každou registrací přispíváte na dobrou věc

ČEZ RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Navíc také můžete přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Výsledky 2021

Velká RunTour

 1. Karel Splítek
  Karel Splítek 3784 bodů
 2. Jiří Bradáč
  Jiří Bradáč 3634 bodů
 3. Jan Svatoň
  Jan Svatoň 3608 bodů
 1. Adéla Fábry
  Adéla Fábry 3324 bodů
 2. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 3116 bodů
 3. Soňa Barvenčíková
  Soňa Barvenčíková 2976 bodů

Malá RunTour

 1. Kryštof Vilk
  Kryštof Vilk 4544 bodů
 2. Pavel Vokál
  Pavel Vokál 4276 bodů
 3. Luboš Vachutka
  Luboš Vachutka 4272 bodů
 1. Jana Smutná
  Jana Smutná 4210 bodů
 2. Alena Tylšová
  Alena Tylšová 4136 bodů
 3. Barbora Heřmanovská
  Barbora Heřmanovská 3832 bodů

Partneři