fb-pixel

RunTour poradna: Jak běhat v vysokých teplotách?29. červenec 2019

RunTour poradna: Jak běhat v vysokých teplotách?

28, 30, 32, 35!

Kdyby většina z nás takto běhala desítku na RunTour, asi by to byla pecka, ale dnes máme na mysli teploty venku. Pokud neděláte někde v mrazírnách, určitě jste si všimli, že letošní léto nám oproti květnu velmi přeje a venku panuje krásné letní počasí. Na koupání, grilování, romantické chvilky na mezi je to super, ale na běhání už moc ne. Aspoň pro drtivou většinu z nás. Pojďme si říci patero dobře míněných rad, aby každý váš běh v tomto počasí dopadl na výbornou!

1) Naplánujte si trénink!

Je sice super vyběhnout na punk, ale v tomto počasí někde zabloudit, bez peněz, mobilu, vody, nic moc. Frajerů a egomaniaků jsou plné hřbitovy. Pokud máte v plánu delší výběh, je dobré si přivstat a zaběhnout si vaši trasu ráno. Jednak je chladněji než večer po rozpáleném dni, ale i koncentrace prachu, pylu a dokonce i ozonu je nižší. Volte také trasu co nejvíce ve stínu.

2) Hydratujte po celý den!

Jedna z největších chyb posledních let? Pití až při tréninku. Určitě už jste to někdy zažili sami. Přes den je čas na pár káviček, možná trochu vínka, pivíčko a voda přijde na řadu až při tréninku. Pak máte chuť vypít minimálně rybník. Ale to už je pozdě. Rozhodně nejsme příznivci aquaholismu ve stylu…musíte vypít 2, 3, 4, 5 litrů, jinak je to “vražda, smrt, zabití“, ale určitě pijte v průběhu dne více vody. Pořiďte si nějakou fešnou lahev, nejlépe skleněnou a čepujte kohoutkovou. Voda z kohoutku patří v České republice k nejkvalitnější na světě. Dokážete si představit, jaká bakteriální párty probíhá v těchto teplotách v uzavřených plastových lahvích? Brrrrrr.

3) Namažte se!

Určitě byste si rádi přečetli – zvenku i zevnitř, ale ne, ne, ne! Jen zvenku. O agresivitě sluníčka vás nemusíme přesvědčovat, zvláště, když melanom kůže je v posledních dvou letech nejvíce se vyskytující rakovina. Takže! Pořiďte si kvalitní krém, nejlépe z lékárny, vhodný pro sport a namažte se cca 20–25 minut před vaším tréninkem. Ale to není jediné mazání, které byste měli dodržovat. Zvláště při dlouhých bězích. U pánů ještě doporučujeme mazat vazelínou nebo speciálními krémy oblast třísel, u dam okolí podprsenky. Pokud dámy používáte hrudní pás a jste hodně štíhlé, pak i v okolí pásu je dobré trošku namazat.

4) Volte správné oblečení!

Běhat pomalu nahý možná dobře vypadá v Pobřežní hlídce nebo v Beverly Hills 902 10, ale ve skutečnosti vám tělo bude vděčné, když i při běhu na sobě budete mít funkční prádlo. Dnes je na výběr nepřeberné množství značek pro každou postavu. Ale pozor, nejdražší neznamená nejlepší. Volte moudře a nenechte se zblbnout marketingem. K vhodnému oblečení ještě přidejte kvalitní sluneční brýle. V těle je všechno propojené, a i půlhodinové křenění se může mít vliv na pocit z běhu. Včetně výkonu.

5) Zvolněte a zátěž nechte doma!

Je to stejné jako s autem, čím víc do něho naložíte, tím větší má spotřebu. Stejné je to i s vaším tělem. Pokud běžíte do 30 minut, vystačíte si jen s klíči, hodinkami a safety náramkem. Pokud Vám tato tepla nedělají dobře, je lepší poslouchat svoje tělo a zvolit o něco pomalejší tempo. Vysoké teploty opravdu nejsou kamarádi s osobními rekordy.

Přejeme klidný běh, dávejte na sebe pozor, ať už běháte po naší krásné vlasti, nebo někde v zahraničí a užívejte léta, volna, prázdnin, dovolené!

A všichni se sejdeme v Olomouci 24. sprna na startu!

RunTour, je radost běžet!

Komentáře

231271 KČ NA CHARITU Každou registrací přispíváte na dobrou věc

RunTour není jen o běhání. Je i o pomoci druhým. Každý rok vybíráme finanční příspěvek na charitativní subjekty. Ani letos tomu nebude jinak! 50 Kč z každého startovného poputuje na dobrou věc. Letos navíc můžete nově přispět i dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši a podpořit ty, kteří to potřebují ještě více. Děkujeme!

Výsledky 2019

Velká RunTour

 1. Pavel Dymák
  Pavel Dymák 5614 bodů
 2. Lukáš Nesporý
  Lukáš Nesporý 5500 bodů
 3. Jan Svatoň
  Jan Svatoň 5474 bodů
 1. Veronika Králová
  Veronika Králová 5028 bodů
 2. Adéla Fábry
  Adéla Fábry 4444 bodů
 3. Zdenka Benčíková
  Zdenka Benčíková 4046 bodů

Malá RunTour

 1. Antonín Kos
  Antonín Kos 7482 bodů
 2. Jiří Šeratovský
  Jiří Šeratovský 7436 bodů
 3. Luboš Vachutka
  Luboš Vachutka 7398 bodů
 1. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 7654 bodů
 2. Andrea Zapletalová
  Andrea Zapletalová 7080 bodů
 3. Lucie Skalová
  Lucie Skalová 6888 bodů

Partneři