fb-pixel
MENU

Románkovo dvojče zemřelo, ale on svůj osud porazil. Teď se díky RunTourákům pomalu vrací do života

Roman se narodil jako dvojčátko cestou umělého oplodnění v nedokončeném 26. týdnu. Společně se sestřičkou Nikol hned putovali na zlínskou JIP, kde jejich těžká cesta teprve započala. Roman musel podstoupit operaci střeva a kýly, a kvůli pobytu v inkubátoru lékaři rodičům oznámili, že z něj bude nevidomý ležák.

Další ranou bylo to, že sestřička Nikolka dostala infekci dýchacích cest a po třítýdenním zápase o život před očima rodičů zemřela. V pěti měsících si rodiče odvezli Románka domů a museli se vyrovnat s další diagnózou, která způsobovala problémy se spaním: epilepsie.

„Diagnóza „syndrom krátkého spánku“ se v tu dobu nevztahovala jenom na Románka, ale i na všechny členy naší domácnosti, do které přibyla naštěstí zcela zdravá dcerka Julie. Bylo to pro nás opravdu velmi náročné,“ přiznávají rodiče.

Vše zvládli díky pracovníkům rané péče, kteří v těchto prvních dnech poradili, co a jak je nutné zařídit na úřadech, seznámili rodiče s potřebami postižených dětí a začali jim půjčovat hračky a pomůcky určené přímo těmto dětem. Díky běžcům RunTour se tak Romanovi dostalo náležité péče, postupně si začal více hrát a mohl s rodiči podnikat aktivity, o kterých se jim dříve ani nesnilo: pravidelné navštěvování speciální mateřské školky, plavání, jízda s dětmi ve vozíku zapřaženém za kolo, výlety a mnoho dalšího.

Románek

862600 KČ NA CHARITU Každou registrací přispíváte na dobrou věc

50 Kč z každého startovného putuje na podporu celosvětového humanitárního programu The Human Safety Net, který v Česku podporuje aktivity pro zlepšení podmínek při narození dětí, včasné odhalování asfyxie (nedostatečného přísunu kyslíku) při porodu a péči o novorozence. S vaší pomocí pořídíme speciální monitor STAN S41, který dokáže kontrolovat přísun kyslíku v průběhu porodu a včas odhalí dušení miminka. Zdravotníky tak ihned upozorní na nebezpečné komplikace, které by mohly nastat při porodu.

Ilustrace

Výsledky 2019

Velká RunTour

 1. Vít Pavlišta
  Vít Pavlišta 1400 bodů
 2. Vojtěch Podjukl
  Vojtěch Podjukl 1260 bodů
 3. Jiři Csirik
  Jiři Csirik 1190 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Kristina Maki
  Kristina Maki 1108 bodů
 2. Tereza Hrochová
  Tereza Hrochová 1102 bodů
 3. hana Homolková
  hana Homolková 1094 bodů
Kompletní pořadí ženy

Malá RunTour

 1. Jaroslav Doubek
  Jaroslav Doubek 1600 bodů
 2. Marek Strnad
  Marek Strnad 1440 bodů
 3. pavel Štěpáník
  pavel Štěpáník 1360 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 1280 bodů
 2. Kateřina Vávrová
  Kateřina Vávrová 1278 bodů
 3. Eva Slavíková
  Eva Slavíková 1272 bodů
Kompletní pořadí ženy
Banner 1