fb-pixel
MENU

Nebýt Rané péče a běžců RunTour, náš osud Jiříka a Julinky by byl ještě mnohem těžší

Julinka

Dvojčata se narodila už ve 25. týdnu těhotenství. Julinka vážila 490 gramů a Jiřík ještě o 80 gramů méně. Lékaři sdělili rodině, že obě děti budou postižené. Nevěděli, zda budou chodit a mluvit. Zjistili, že Julinka nevidí a stav Jiříka byl na začátku nejistý. Po pěti měsících, když miminka odcházela domů z nemocnice, byla stanovena diagnóza. Nevidomá Julinka má dětskou mozkovou obrnu, kvadruparézu a opoždění vývoje. Jiřík na tom byl v podstatě podobně, ale lépe viděl.

Maminku zarazila otázka lékařů, zda si nechá doma obě děti. „To budete mít hodně těžký život.“ On však měla jasno: „V tu chvíli jsem byla v šoku. Nedokázala jsem si totiž představit, že bych na jedno dítě ukázala a řekla: „Tohle dáme do ústavu.“ Odváželi jsme si s mužem domů dva malé porouchané uzlíčky a odhodlaně jsme všem tvrdili, že to zvládneme.

„Ani ve snu jsem si neuměla představit, co to všechno bude obnášet. A to je dobře,“ říká. Od narození obou dětí cvičili Vojtovu metodu, dojížděli ke specialistům do nemocnice, a když bylo dětem půl roku, spojila se rodina s ranou péčí. K rehabilitaci přibyla stimulace zraku, rozvoj jemné motoriky, kompenzačních smyslů, sebeobsluhy, řeči atd.

Každodenní vyčerpávající péče přinesla viditelné úspěchy. Jiřík, i přes nepříznivou prognózu, začal ve dvou letech lézt a od čtyř let chodí. Když se Julinka naučila v pěti letech samostatně chodit, nebála se vydat do prostoru, sahala na zem i venku a začala více mluvit. Zatím však nekousala a musela jíst jen mixovanou stravu. Měla ale velmi ráda hudbu a rodiče jí proto pořídili piano. Díky obrovskému nepřetržitému úsilí rodičů postupně obě děti nastoupily do mateřské i základní školy. A jak se má rodina dnes? I když se to na první pohled nezdálo, jejich život je přese všechno veselý. Dokáží se radovat z mála a pochopili, co je důležité.

„Péče o dvě postižené děti je náročná. To, že se děti stále posouvají ve vývoji vpřed, mi dává sílu do dalších dní. Julinka a Jiřík jsou pro nás všechno a snažíme se s manželem pro ně udělat i nemožné. Potkali jsme mnoho skvělých lidí. Nejvíce nám v začátku pomohla raná péče, kterou finančně výrazně podporují běžci RunTour. Učila jsem se, jak mohu Julince stimulovat zrak, dozvídala jsem se nápady na různé pomůcky, seznámili jsme se rodinami, které mají též dítě se zrakovým postižením. Opravdu nám moc pomohli a jsem moc ráda, že jsou. Byli jsme spolu v úzkém kontaktu 7 let a moc ráda na toto období vzpomínám. Stále věřím, že děti budou i nadále prospívat. Že se budeme radovat i z malých pokroků. Věřím, že každý další den bude lepší, než ten před předchozí. Bez této víry bych nemohla jít dál. Tím bych chtěla i RunTour a jejím běžcům poděkovat, protože bez nich by to bylo ještě mnohem těžší,“ dodává závěrem maminka Julinky a Jiříka.

Jiřík

862400 KČ NA CHARITU Každou registrací přispíváte na dobrou věc

50 Kč z každého startovného putuje na podporu celosvětového humanitárního programu The Human Safety Net, který v Česku podporuje aktivity pro zlepšení podmínek při narození dětí, včasné odhalování asfyxie (nedostatečného přísunu kyslíku) při porodu a péči o novorozence. S vaší pomocí pořídíme speciální monitor STAN S41, který dokáže kontrolovat přísun kyslíku v průběhu porodu a včas odhalí dušení miminka. Zdravotníky tak ihned upozorní na nebezpečné komplikace, které by mohly nastat při porodu.

Ilustrace

Výsledky 2019

Velká RunTour

 1. Vít Pavlišta
  Vít Pavlišta 1400 bodů
 2. Vojtěch Podjukl
  Vojtěch Podjukl 1260 bodů
 3. Jiři Csirik
  Jiři Csirik 1190 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Kristina Maki
  Kristina Maki 1108 bodů
 2. Tereza Hrochová
  Tereza Hrochová 1102 bodů
 3. hana Homolková
  hana Homolková 1094 bodů
Kompletní pořadí ženy

Malá RunTour

 1. Jaroslav Doubek
  Jaroslav Doubek 1600 bodů
 2. Marek Strnad
  Marek Strnad 1440 bodů
 3. pavel Štěpáník
  pavel Štěpáník 1360 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 1280 bodů
 2. Kateřina Vávrová
  Kateřina Vávrová 1278 bodů
 3. Eva Slavíková
  Eva Slavíková 1272 bodů
Kompletní pořadí ženy
Banner 1