fb-pixel
MENU

Vendula Škodová radí, díl 4: Zahřívání a křeče. Jak to souvisí?28. červen 2016

Vendula Škodová radí, díl 4: Zahřívání a křeče. Jak to souvisí?

Přestože jsem vám minule slíbila, že se dnes pořádně zahřejeme, říkala jsem si, že možná stále někteří z vás nemají dostatek důvodů, proč se tělu věnovat víc. Sice neustále píšu o nějakém tom přátelení se s tělem a kompenzaci, ale co vám může být bližší, je konkrétně určitý problém, o kterém jste už určitě slyšeli, a třeba zrovna vás se také týká. Dnes v souvislosti se zahříváním odběhnu ještě ke křeči. Jasně, říkáte si, to je z nedostatku hořčíku, to přeci vím. Je to ale opravdu jen o tom hořčíku?

Minule jste si mohli udělat orientační test „zkrácenosti“. Hódně zkrácení (červený rámeček obrázků), jakž takž to jde (oranžoví) nebo ohební jako proutek (zelení). Zjednodušeně, čím zkrácenější, tím ztuhlejší „zatvrdlé“ svaly, tím delší zahřívání svalům prospěje. Pak je určitá záruka, že si následující plánovanou aktivitu užijete, nikoli přetrpíte. Znáte přeci ten stav, že zpočátku nemůžete popadnout dech, tělo je těžké a za xx minut to „běží samo“? To se až tehdy vaše tělo dostatečně „zahřálo“. Kolik pak to je asi minut? A o tom je ta barevná škála. Sportovec a trénovaný se zahřeje rychleji, tělo je zvyklé. U netrénovaných nebo nárazových běžců je čas výrazně delší.

Pokud jste „červení“ (dle testu) a tento fakt budete dále opomíjet, svaly se s vámi budou i nadále prát, i když vy ten pocit nemáte. Upřímně, svaly se snaží, seč jim možnosti dovolují vám vyhovět, ale když už je to nad jejich možnosti, sabotují a přichází varování třeba v podobě křeči. Křeč je jeden z ochranných mechanismů těla a reálně varuje, že je načase něco změnit. Změny je dobré dělat postupně, proto i rámci seriálu Runtour 2016 dělám rozcvičky před všemi závody jako inspiraci a edukaci dětí i dospělých.

K zahřívání ještě upřesnění. Zahřívání je pojem obecně přesnější pro počáteční fázi tréninku než protahování neboli stretching. Protahováním označujeme spíše formu tzv. statického stretchingu, tedy setrvávání v určité pozici po delší dobu, kterou volíme na konci tréninku. Dnes už je zahřátí pouze formou statického stretchingu přežité. Studie totiž prokázaly, že pokud „studené“ (dodávám a ještě k tomu ztuhlé) svaly natahujeme bez předchozího dostatečného zahřátí (= prokrvení), svalová vlákna se sice protáhnout, ale zároveň se zúží a jejich následné prokrvení při „tréninkové akci“ samotné může být výrazně složitější.

Dostatečný průtok krve je pro svalovou práci elementární (kdo neví, „gůglí“ Byl jednou jeden život a díl o krvi a nejen ten:o). Krvinky díky dýchání nesou svalům a tkáním důležité látky, bez kterých nelze provést stahy (kontrakce) svalů, pomocí kterých dojde k pohybu končetin a těla, tedy např. běhu. Zkrácený ztuhlý nedostatečně prokrvený sval, resp. zkrácené nedokrvené fascie mohou při rychlejším pohybu uskřinout svalový nervy, čímž vzniká křečovitý stav. Pokud trpíte častými křečemi svalů, hořčík sice může pomoci, u prostorově výraznějších a hodně potivých je pak důležitá pro práci svalů i sůl.

Z mé zkušenosti je např. křeč lýtek a prstů na chodidlech odvislá od stavu nožní klenby a typu používané obuvi. Lidé s částečně či úplně spadlou klenbou trpí velmi často křečemi lýtek, prstů a chodidel. Zborcená klenba nebo nevhodná bota totiž dráždí jeden ze dvou veledůležitých nervů, které procházejí od chodidla, skrz nebo kolem kotníku a končí (resp. začíná) na lýtku, a to nepříjemný stav zapříčiní. Křeč např. zadní strany stehna může pak být způsobená velmi častou přepjatostí fascií svalů zadní strany stehen, které přebírají práci ochablého hýžďového svalu. Jedná se tu tedy opět o ztuhlý a zkrácený sval.

Tip: Křeč lýtka, chodidla či prstů se dá jistým chodidlo ždímacím a kroutícím trikem velmi rychle odstranit. Chodidlo je dobré přiměřeně „ždímat“ jako froté ručník a také pomáhá zmáčknutí chodidla dlaní přes nárt do písmene „U“ a jeho následné narovnání až prohnutí zpět. Tím se uvolní skřípnutý nerv.

Závěrem dnešního dílu vám všem přeji hodně chuti k opakovanému zahřívání se, protože pak zjistíte, že to dělá zázraky. Ano, i ty se stále dějí.

Třeba na libereckou rozcvičnou se těší Vendula.

Komentáře

1 400 000 KČ NA CHARITU Každou registrací přispíváte na dobrou věc

Loni jsem přispěli na konto nadace Leontinka 1 400 000 Kč. Děkujeme
Běh který pomáhá nevidomým k lepšímu životu. RunTour. Má smysl běžet.

Ilustrace

Výsledky 2018

Velká RunTour

 1. Petr Franc
  Petr Franc 5096 bodů
 2. Tomáš Radonský
  Tomáš Radonský 5030 bodů
 3. Dušan Parihuzič
  Dušan Parihuzič 4966 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Jana Pavlisová
  Jana Pavlisová 3702 bodů
 2. Kerstin Schmidt
  Kerstin Schmidt 3268 bodů
 3. Ivana Vávrů
  Ivana Vávrů 2194 bodů
Kompletní pořadí ženy

Malá RunTour

 1. Vojtěch Podjukl
  Vojtěch Podjukl 7100 bodů
 2. Jiří Šeratovský
  Jiří Šeratovský 6986 bodů
 3. Lukáš Čermák
  Lukáš Čermák 6914 bodů
Kompletní pořadí muži
 1. Petra Vašinová
  Petra Vašinová 7028 bodů
 2. Barbora Kopřivová
  Barbora Kopřivová 6900 bodů
 3. Martina Hanousková
  Martina Hanousková 5816 bodů
Kompletní pořadí ženy
Banner 1