fb-pixel

Běhání v zimě

28. prosinec 2017

Běhání v zimě

RunTouráci, počasí nám zatím přeje, ale pomalu a jistě se nám blíží dny, kdy paní zima začne naplno úřadovat.

V některých částech naší krásné země už úřaduje. Je nám jasné, že s tréninkem na RunTour nepřestanete, a proto vám Jiří Gruntorád (Forrest Gump z jihu) přináší pár rad, jak na běhání v zimě:

Bezpečnost

Ať se vám kdokoliv bude snažit namluvit, že strašně záleží na tom, jaké máte auto, v jakém domě, bytě bydlíte, jaký máte telefon, vězte, že vaše zdraví, váš život je to nejcennější, co máte! Opatrujte ho!

- Buďte vidět - možná nevyhrajete módní policii, ale budete žít. V šeru a tmě noste reflexní funkční oblečení, čím více reflexních prvků, tím lépe. Pokud běháte někde, kde není osvětlení, měla by být samozřejmostí čelovka nebo blikačka. Pamatujte, že vy můžete auto vidět, ale řidič vás ne.

- Dámy, nechceme nic přivolávat, ale pepřák a nabitý telefon by pro vás měla být nutná výbava. Nikdy nevíte, na koho v zapadlém koutu města, vesnice, parku, narazíte.

Technika běhu

- Když běžíte na kluzkém povrchu, je dobré snížit těžiště lehkým podsazením pánve, uvolněním kolen, tak, aby tělo v případě uklouznutí bylo připravené správně spadnout.

- Dobré je zvolit techniku alá „pokakaný běh“ – tedy zkrátit krok a mít nohy trošku více do šířky.

- Hlídejte si tempo. V noci má drtivá většina běžců tendenci běhat o hodně rychleji.

- Pokud to půjde, dýchejte nosem. Vzduch se malinko ohřeje, nečistoty se zachytí v nosní sliznici a zredukujete i vylučování tekutin.

- Jestli ani ve větších mrazech a na ledovce nebudete moci vydržet bez běhu, použijte kvalitní nesmeky. Ať místo běhání nechodíte po doktorech s holemi v ruce.

Oblečení:

- Vrstevní oblečení je základ. Optimum jsou dvě až tři vrstvy, při velkých mrazech čtyři. První vrstva by měla být funkční prádlo. Na něm by měla být vrstva v podobě třeba zatepleného běžeckého trička, mikiny, apod. Třetí vrstvu by měla tvořit běžecká bunda. Dnes je velmi velký výběr a doporučuji investovat hned v počátku.

- Do menší zimy stačí letní kalhoty, do větší, sněžení, deště, velké zimy je lepší si vzít zateplenější model.

- Velkým nešvarem, zvláště u dam a dívek, jsou odhalené achilovky, zahalte je a udržujte v teple.

- Boty volte trekové. Pokud běháte v hlubokém sněhu, pořiďte si kryty bot, abyste neměli po dvou kilometrech sníh a vlhkost úplně všude.

- Oblékejte se tak, že když vylezete ven, po minutě, dvou je vám lehce zima. Za běhu se zahřejete a zabráníte tím přehřívání organismu.

- Čepici používejte běžeckou, umí odvádět pot. Pokud trpíte na hlasivky, tunel je dobrou volbou.

Závěrem – po doběhu šup do sprchy a vlažný čaj do těla. Úplně horký není vhodný. Jednak se můžete opařit a za druhé, sliznice to nemají rády.

Fotka pochází ze stránek http://running.competitor.com

Komentáře

Osm důvodů proč běhat s RunTour

Ilustrace

Rodinná atmosféra

RunTour je největším a nejoblíbenějším seriálem běžeckých závodů pro rodiny s dětmi. Nechceme být žádnou masovou akcí, naopak. Naším cílem je na závodech zachovat přátelskou a pohodovou atmosféru, aby se naši běžci rádi vraceli. Pro děti máme připravený Rákosníčkův běh dlouhý 500 a 1000 metrů, pro dospělé poté závody na 5 a 10 kilometrů. Rodiny mohou také využít možnost rodinné registrace, při které mají děti startovné zdarma!

Rodinné registrace

Ilustrace

Pro hobíky i eliťáky

RunTour je seriálem pro začátečníky a hobíky, ale snažíme se pro ně připravit ten nejlepší servis a benefity, aby zažili, jaké to je závodit na špičkové úrovni. Proto s námi běhá i řada elitních běžců jako Eva Vrabcová - Nývltová nebo Vítek Pavlišta. Přijeďte s nimi poměřit síly a získat od nich podpis a cenné rady. A pokud s běháním teprve začínáte, ničeho se nebojte. RunTour tým se o vás skvěle postará a zajistí vám jedinečný běžecký zážitek. Slibujeme, že si běhání zamilujete :-)

Ilustrace

Unikátní místa a tratě

Každé město RunTour má svůj příběh a unikátní trať. Jsme seriál městských závodů, ale máme i dva závody po měkkém povrchu, aby si vaše nohy odpočinuly od silnice. Na každém závodě se snažíme připravit pro vás jedinečnou trať, která vás zavede na nejzajímavější místa daného regionu. Chcete se proběhnout Ostravskými železárnami, kolem Brněnské přehrady, Libereckou ZOO nebo zažít cílovou rovinku Velké Pardubické na dostihovém závodišti? Potom je pro vás RunTour tou správnou volbou!

Ilustrace

Startovní balíček

Naším hlavním cílem je připravit pro RunTouráky něco navíc. V cíli od nás proto každý běžec, od nejmenších až po veterány, dostane krásnou medaili s běžeckými tkaničkami. Také pro vás máme připravený RunTour sportovní batůžek, ve kterém na vás bude čekat voda Rajec, cereální tyčinka a spousta dárků a benefitů od partnerů závodu. A to ještě není všechno! Hned druhý den po závodě vám zdarma zašleme vaše fotografie z trati a diplom. Další benefity potom najdete zde.

Ilustrace

Má smysl běžet

Prostřednictvím seriálu RunTour můžete pomáhat tam, kde je to potřeba. Z každého startovného tradičně putuje 50 Kč na charitu, pomáhá tak každý běžec. Jako bonus vybranou částku na konci každé sezony zdvojnásobuje generální partner seriálu – Česká pojišťovna, prostřednictvím své nadace. Běhejte s RunTour a pomáhejte. Za šest let jsme darovali přes 5 milionů Kč a pomáhat budeme dál. V roce 2017 jsme společně vybrali rekordních 1 401 800 Kč na konto Nadace Leontinka. Děkujeme!

Ilustrace

RunTour Masteři

Chcete patřit mezi naše nejvěrnější běžce? Každoročně vyhlašujeme ocenění RunTour Master v úrovních zlatý, stříbrný a bronzový. Stačí s námi absolvovat 7 závodů (zlatý), 5-6 závodů (stříbrný) nebo 3-4 závody (bronzový) a certifikát je váš! Pro ty nejvěrnější zlaté RunTour Mastery potom máme připravenou typickou zlatou RunTour kouli a speciální překvapení! Stanete se RunTour Masterem a zařadíte se do naší běžecké rodiny? Těšíme se na vás na startu!

Ilustrace

RunTour víkend

Protože RunTour je seriál osmi závodů po celé České republice a my chceme, abyste si cestování užili, připravili jsme pro vás RunTour víkend. Na každém závodě pro vás připravujeme brožurku plnou slev na ubytování, vstupů do muzeí, zábavních center, wellness, únikových her, paintball arén a dalších výhod. Nejezděte pouze na závod, ale užijte si celý víkend v krásných městech naší republiky!

Ilustrace

Vodiči

Jste na běžeckém závodě úplně poprvé nebo jste ostřílený běžec, který chce zlepšovat svůj čas? Právě pro vás je tu náš tým profesionálních vodičů! Na 5 kilometrů pro vás běhají na časy 25, 30 a 35 minut, na 10 kilometrů potom 45, 50, 55 a 60 minut. Zeptejte se jich na cokoliv, co vás zajímá. Ať už je to strava, správná technika běhání nebo výběr ideálních běžeckých bot. Díky nim si vylepšíte svůj čas a na trati se rozhodně nebudete nudit!

Generální partner

Logo

Hlavní partneři

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Hlavní mediální partneři

LogoLogoLogo

Oficiální partneři

LogoLogoLogoLogo

Partneři

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Oficiální časomíra

Logo

Dodavatelé

LogoLogoLogoLogo

Spolupracujeme

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Spolupracujeme

LogoLogoLogoLogoLogoLogo
Banner 1 Banner 2

Velká a Malá RunTour – výsledky 2018

Pořadí 10 km muži

 1. Petr Franc Petr Franc 2868 bodů
 2. Tomáš Radonský Tomáš Radonský 2830 bodů
 3. Dušan Parihuzič Dušan Parihuzič 2808 bodů

Pořadí 10 km ženy

 1. Jana Pavlisová Jana Pavlisová 2044 bodů
 2. Kerstin Schmidt Kerstin Schmidt 1852 bodů
 3. Alice Cingrošová Alice Cingrošová 1298 bodů

Pořadí 5 km muži

 1. Vojtěch Podjukl Vojtěch Podjukl 4240 bodů
 2. Jiří Šeratovský Jiří Šeratovský 3500 bodů
 3. Lukáš Čermák Lukáš Čermák 3474 bodů

Pořadí 5 km ženy

 1. Petra Vašinová Petra Vašinová 3514 bodů
 2. Barbora Kopřivová Barbora Kopřivová 3452 bodů
 3. Markéta Cepková Markéta Cepková 3052 bodů
Ilustrace: siluety