Nebýt Rané péče a běžců RunTour, náš osud Jiříka a Julinky by byl ještě mnohem těžší

Julinka

Dvojčata se narodila už ve 25. týdnu těhotenství. Julinka vážila 490 gramů a Jiřík ještě o 80 gramů méně. Lékaři sdělili rodině, že obě děti budou postižené. Nevěděli, zda budou chodit a mluvit. Zjistili, že Julinka nevidí a stav Jiříka byl na začátku nejistý. Po pěti měsících, když miminka odcházela domů z nemocnice, byla stanovena diagnóza. Nevidomá Julinka má dětskou mozkovou obrnu, kvadruparézu a opoždění vývoje. Jiřík na tom byl v podstatě podobně, ale lépe viděl.

Maminku zarazila otázka lékařů, zda si nechá doma obě děti. „To budete mít hodně těžký život.“ On však měla jasno: „V tu chvíli jsem byla v šoku. Nedokázala jsem si totiž představit, že bych na jedno dítě ukázala a řekla: „Tohle dáme do ústavu.“ Odváželi jsme si s mužem domů dva malé porouchané uzlíčky a odhodlaně jsme všem tvrdili, že to zvládneme.

„Ani ve snu jsem si neuměla představit, co to všechno bude obnášet. A to je dobře,“ říká. Od narození obou dětí cvičili Vojtovu metodu, dojížděli ke specialistům do nemocnice, a když bylo dětem půl roku, spojila se rodina s ranou péčí. K rehabilitaci přibyla stimulace zraku, rozvoj jemné motoriky, kompenzačních smyslů, sebeobsluhy, řeči atd.

Každodenní vyčerpávající péče přinesla viditelné úspěchy. Jiřík, i přes nepříznivou prognózu, začal ve dvou letech lézt a od čtyř let chodí. Když se Julinka naučila v pěti letech samostatně chodit, nebála se vydat do prostoru, sahala na zem i venku a začala více mluvit. Zatím však nekousala a musela jíst jen mixovanou stravu. Měla ale velmi ráda hudbu a rodiče jí proto pořídili piano. Díky obrovskému nepřetržitému úsilí rodičů postupně obě děti nastoupily do mateřské i základní školy. A jak se má rodina dnes? I když se to na první pohled nezdálo, jejich život je přese všechno veselý. Dokáží se radovat z mála a pochopili, co je důležité.

„Péče o dvě postižené děti je náročná. To, že se děti stále posouvají ve vývoji vpřed, mi dává sílu do dalších dní. Julinka a Jiřík jsou pro nás všechno a snažíme se s manželem pro ně udělat i nemožné. Potkali jsme mnoho skvělých lidí. Nejvíce nám v začátku pomohla raná péče, kterou finančně výrazně podporují běžci RunTour. Učila jsem se, jak mohu Julince stimulovat zrak, dozvídala jsem se nápady na různé pomůcky, seznámili jsme se rodinami, které mají též dítě se zrakovým postižením. Opravdu nám moc pomohli a jsem moc ráda, že jsou. Byli jsme spolu v úzkém kontaktu 7 let a moc ráda na toto období vzpomínám. Stále věřím, že děti budou i nadále prospívat. Že se budeme radovat i z malých pokroků. Věřím, že každý další den bude lepší, než ten před předchozí. Bez této víry bych nemohla jít dál. Tím bych chtěla i RunTour a jejím běžcům poděkovat, protože bez nich by to bylo ještě mnohem těžší,“ dodává závěrem maminka Julinky a Jiříka.

Jiřík

Generální partner

Logo

Hlavní partneři

LogoLogoLogoLogoLogo

Hlavní mediální partneři

LogoLogoLogo

Oficiální partneři

LogoLogoLogoLogo

Partneři

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Oficiální časomíra

Logo

Dodavatelé

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Spolupracujeme

LogoLogoLogoLogoLogoLogo

Spolupracujeme

LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo
Banner 1 Banner 2
Ilustrace

Velká a Malá RunTour – výsledky 2017

Pořadí 10 km muži

 1. Tomáš Radonský Tomáš Radonský 7210 bodů
 2. Michal Vošvrda Michal Vošvrda 7018 bodů
 3. Rostislav Hypl Rostislav Hypl 6972 bodů

Pořadí 10 km ženy

 1. Marcela Joglová Marcela Joglová 7244 bodů
 2. Kristina Mrázová Kristina Mrázová 5710 bodů
 3. Kerstin Schmidt Kerstin Schmidt 4010 bodů

Pořadí 5 km muži

 1. Václav Vandrovec Václav Vandrovec 9228 bodů
 2. Jiří Šeratovský Jiří Šeratovský 8002 bodů
 3. Marek Moflar Marek Moflar 7940 bodů

Pořadí 5 km ženy

 1. Barbora Šambergerová Barbora Šambergerová 7050 bodů
 2. Lucie Skalová Lucie Skalová 6864 bodů
 3. Blanka Lochmanová Blanka Lochmanová 6800 bodů
top
Ilustrace: siluety